Zastosowanie glikolu propylenowego

Powszechnie obecne związki chemiczne powodują wiele kontrowersji. Dla części osób używanie ich jest szkodliwe i niebezpieczne, jednak dla kolejnej grupy są niezbędne. Jedną z takich substancji jest glikol propylenowy, który mimo swoich negatywnych opinii jest stosunkowo bezpieczny. Używany w motoryzacji, przemyśle spożywczym i tytoniowym, kosmetyce, a także farmaceutyce.

Glikol propylenowy a przemysł spożywczy i tytoniowy

Związek chemiczny jakim jest glikol propylenowy powszechnie stosuje się w produkcji żywności. Służy jako konserwant, składnik barwników oraz aromatów. W składzie zapisany jest pod symbolem E1520. Przede wszystkim można go znaleźć w produktach przeznaczonych dla zwierząt (karma dla kotów i psów), a także w pożywieniu wysoko przetworzonym jak gotowe dania, ciastka czy sosy. Natomiast w przemyśle związanym z produkcją tytoniu fajkowego pełni rolę zapobiegawczą wysuszaniu. Reguluje stopień wilgotności oraz jest używany w produktach nawilżających. Dodatkowo substancję tą stosuje się w e-papierosach jako składnik e-płynu, również pełniący funkcję rozczynnika nikotyny.

Płyny samochodowe z dodatkiem glikolu

Motoryzacja wykorzystuje glikol propylenowy do uzupełniania klimatyzacji. Dzięki nietoksycznemu działaniu oraz wysokiej odporności na zamarzanie stanowi o bezawaryjnej i bezpiecznej pracy. Dodatkowo odpowiednio uzupełniony chroni układy. Innym zastosowaniem substancji w samochodach jest chłodnica i jej płyny. Do uzupełnienia stosuje się mieszankę z glikolem propylenowym lub etylenowym. Jednak coraz częściej produkuje się ten pierwszy ze względu na brak krystalizacji oraz szkodliwości. Mimo wszelkich zalet posiada on wadę jaką jest wyższa cena, spowodowana większą ilością, lepszej jakości dodatków substancji  przeciwdziałających rdzy oraz zapobiegających wzrostowi poziomu drobnoustrojów, co nie jest wymagane przy zastosowaniu glikolu etylenowego ze względu na jego toksyczność.

Glikol propylenowy a kosmetyka i farmaceutyka

Związek chemiczny w kosmetyce charakteryzuje się przenikaniem przez warstwę rogową, ułatwiając transport substancji aktywnych wgłąb naskórka. Stosowany w produktach kosmetycznych również jako zapobiegający wysychaniu konserwant nadający odpowiednią konsystencję. Można go zauważyć najczęściej jako dodatek do takich produktów jak pasty do zębów, dezodoranty w sztyfcie, kosmetyki do makijażu, środki czystości, olejki zapachowe, płyny do płukania ust, balsamy. W farmacji natomiast stosuje się go jako rozczynnik w lekach słabo rozpuszczalnych w wodzie, takich jak niektóre zastrzyki, kremy lub preparaty doustne.