UTYLIZACJA

 

Co warto wiedzieć na temat utylizacji oraz badania płynów na bazie glikolu?

Dyrektywy Unii Europejskiej, do których każdy z nas musi się stosować, wymuszają na nas konieczność opracowywania oraz późniejszego wdrażania modernistycznych technologii celem ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na nasze środowisko. Ustawa o Odpadach, która jest nam wszystkim dobrze znana, obejmuje również utylizację oraz selektywność zbiórki płynów chłodniczych, które produkowane są na bazie glikolu propylenowego oraz etylenowego. W związku z tym, aby stosować się do przepisów UE, konieczne jest skorzystanie z oferty firmy zajmującej się utylizacją płynów na bazie glikolu. Wiele osób chce również zbadać takie środki, dlatego warto postawić na miejsce, w którym będziemy mogli przeprowadzić oba te procesy. W jakim celu bada się płyny na bazie glikolu? Kiedy należy je wymienić? Co warto wiedzieć na temat ich utylizacji?

Czym są płyny na bazie glikolu?

Nie jest to nic innego jak płyny chłodnicze, które każdy z nas wykorzystuje w swoim samochodzie. Do wyboru mamy dwie propozycje. Pierwszą z nich jest glikol etylenowy, którego produkcja jest nieco tańsza. Cechuje go wyższa temperatura zapłonu, oraz wrzenia, a także nieduża lepkość. Nie możemy również nie wspomnieć o temperaturze zamarzania, które jest niższa niż jego konkurenta, gdyż wynosi około -11,5 stopni Celsjusza. Jego wadą jest jednak krystalizacja w niskich temperaturach, spora toksyczność oraz nieduża zdolność do przyjmowania ciepła. Alternatywą dla glikolu etylenowego jest glikol propylenowy. Jego cena jest większa, jednak nie krystalizuje się on oraz charakteryzuje się mniejszą toksycznością. Jego wadą jest gęstnienie, które pojawia się wraz ze spadkiem temperatury, które w skrajnych wypadkach skutkuje brakiem płynięcia cieczy.

Dlaczego wykonuje się badanie glikolu?

Badanie glikolu to proces, który najczęściej przeprowadza się w celu ocenienia stopnia zużycia danego płynu. Ciecze, które produkowane są na bazie glikolu, wykorzystywane są w układach grzewczych, czy też chłodniczych, jako czynnik obiegowy, dlatego tak jak wszystkie inne płyny podlegają procesom starzenia. Czym to skutkuje? Oczywiście zmianą swoich właściwości, które prowadzą do takich sytuacji jak:

  • Przyspieszenie procesu korozji materiałów konstrukcyjnych;
  • Wzrost temperatury krystalizacji.

Co nam daje badanie glikolu?

Przede wszystkim pozwala nam ono określić, w jakim aktualnie stanie fizyko – chemicznym jest nasz płyn na bazie glikolu, a także czy jego właściwości zostały pogorszone, czy w dalszym ciągu są w dobrej kondycji. Wyniki testów umożliwiają określenie, czy płyn jest w dalszym ciągu przydatny do dalszej eksploatacji, czy konieczna jest jego wymiana. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w niektórych wypadkach możliwa jest regeneracja cieczy, która często się sprawdza. Jakie aspekty są sprawdzane w czasie badania płynów na bazie glikolu?

  • Gęstość;
  • Rezerwa alkaliczna;
  • Odczyn pH;
  • Temperatura krystalizacji;
  • Przewodnictwo w temperaturze 20oC;
  • Barwa;
  • Twardość;
  • Szacunkowa zawiesina;
  • Zawartość glikolu;

Znajomość tych wszystkich informacji sprawia, że o naszym płynie na bazie glikolu po badaniu będziemy wiedzieli tak naprawdę wszystko.

W jakich wypadkach konieczna jest wymiana płynu na bazie glikolu?

Jak już wspominaliśmy, to przeprowadzenie badanie glikolu jest nam w stanie powiedzieć, czy dany płyn może być w dalszym ciągu eksploatowany, wymaga regeneracji, czy całkowitej wymiany oraz późniejszej utylizacji. W czasie zamiany zużytego glikolu na nowy w instalacji, zarówno sprzęt, jak i płyn muszą być w temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorom nie można wymieniać rozgrzanego płynu na bazie glikolu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która zbada nasz płyn oraz jeśli jest taka konieczność, to po prostu go wymieni. Takie działanie jest najbezpieczniejsze oraz najpewniejsze, dlatego warto zdecydować się właśnie na nie.

Jak wygląda utylizacja glikolu?

Będąc członkiem Unii Europejskim, którym jest każdy z nas, konieczne jest utylizowanie odpadów, do których zaliczymy glikolu. Wbrew pozorom to dość trudny proces, który musi zostać przeprowadzony z wykorzystaniem modernistycznych rozwiązań, celem ograniczenia negatywnego wpływu cieczy na środowisko. W związku z tym warto powierzyć to zadanie specjalistów, którzy z takimi wyzwaniami mają do czynienia na co dzień. To oni najlepiej wiedzą jak zutylizować płyn w taki sposób, aby nie skaził on systemów wodnych czy gruntów. Nikt z nas nie chce mieć problemów z tego tytułu, dlatego warto zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom i stawiać na profesjonalistów.

 

Skontaktuj się z nami, my zajmiemy się resztą.