Płyny chłodnicze Borygo – poznaj najnowsze produkty legendarnej polskiej marki

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie jest płyn chłodniczy, którego zadaniem jest utrzymywanie właściwej temperatury silnika. Polscy kierowcy od dziesiątek lat cenią płyn Borygo, który dzisiaj dzięki zastosowaniu różnych uszlachetniających dodatków dostępny jest w wielu wariantach do wyboru m.in. Borygo Start, Eko, czy Premium. Warto wiedzieć, czym się one różnią i jakie mają zastosowanie.

Legendarny płyn do chłodnic

Dla osób pamiętających czasy PRL płyn Borygo to niezawodny płyn do chłodnic rodzimej produkcji, który stosowany był przez niemal wszystkich kierowców. Dzisiaj produkty marki również cieszą się opinią dobrych płynów eksploatacyjnych, które odznaczają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Mało kto jednak dzisiaj zdaje sobie sprawę, że nowoczesne płyny Borygo są produkowane w zakładach Boryszew w Sochaczewie, które powstały jeszcze przed I wojną światową i przez kolejne dziesięciolecia kilkukrotnie zmieniały profil działalności. W swojej długiej historii przedsiębiorstwo produkowało m.in. środki farmaceutyczne, cement dentystyczny, płytki podłogowe PCV, a także różne tworzywa sztuczne. Jednak nazwa firmy większości osób kojarzyła się i wciąż kojarzy z płynami chłodniczymi, które zawsze cechowała atrakcyjna cena i doskonała jakość.

Rodzina płynów chłodniczych Borygo

Choć na rynku jest dzisiaj duży wybór płynów służących do ochrony układu chłodzenia silników samochodowych, nasz rodzimy Borygo wciąż ma się dobrze. Wszystko dlatego, że produkty z Sochaczewa cieszą się od lat ogromnym zaufaniem, a w dodatku zostały udoskonalone zgodnie z najnowszą technologią, dlatego mogą konkurować z najlepszymi markami na rynku.
Obecnie rodzina płynów Borygo składa się z kilku produktów dedykowanych poszczególnym rodzajom silników, a także różniących się specyficznymi właściwościami. Wśród są m.in.:

  • Borygo Start
  • Borygo Premium
  • Borygo Eko
  • Borygo Alu Formula
  • Borygo Truck

Zobacz nasze produkty

Do czego służy płyn chłodniczy i jakie ma właściwości?

Ogólnie każdy płyn chłodniczy ma za zadanie chronić silnik samochodowy przed przegrzaniem poprzez przejęcie wytwarzanego przez niego ciepła i oddania go w chłodnicy. Teoretycznie mogłaby to robić zwykła woda, jednak ze względu na swoje właściwości nie może spełniać tej funkcji. Po pierwsze, jej temperatura wrzenia wynosi 100 C, a silnik potrafi rozgrzać się do kilkuset stopni. Dodatkowo pod wpływem wody na elementach metalowych silnika powstaje korozja, co również powoduje, że nie można jej stosować do chłodzenia. Specjalne płyny chłodnicze mają odpowiedni skład chemiczny, który eliminuje te wszystkie problemy. Przede wszystkim głównym ich składnikiem jest glikol etylenowy bądź propylenowy, czyli substancje, które nadają cieczy odporność zarówno na bardzo niskie, jak i wysokie temperatury. Oprócz tego nowoczesne płyny chłodnicze takie jak Borygo wzbogacone są różnymi składnikami, które nadają im specjalnych właściwości np. antykorozyjnych czy antywapiennych, przez co mogą skuteczniej chronić elementy silnika.

Czym się różnią płyny chłodnicze?

Na rynku dostępne są różne rodzaje płynów chłodniczych, ale ogólnie wyróżniamy ich trzy kategorie: IAT (zawierają substancje nieorganiczne i stosowane są niemal wyłącznie w starszych model aut), OAT (w ich składzie są substancje organiczne i mają znacznie lepsze parametry techniczne niż IAT), HOAT (zawierają substancje organiczne i nieorganiczne, a także odznaczają się wyjątkowo długą żywotnością). Poszczególne płyny różnią się często kolorem – IAT są zazwyczaj zielone lub niebieskie, natomiast OAT i HOAT mają barwę czerwoną, pomarańczową, różową bądź fioletową.
Warto pamiętać, że do wyboru są tradycyjne płyny oraz koncentraty – w tym drugim przypadku przed użyciem produktu należy go rozcieńczyć wodą destylowaną w odpowiednich proporcjach.

Najnowsze płyny Borygo i ich właściwości

Chcąc wybrać dobry produkt, nie wystarczy kierować się jego kolorem, lecz warto także czytać etykiety. Najlepsze płyny mają bowiem dzisiaj specjalne dodatki, które znacznie podnoszą ich parametry i właściwości. Najlepszym tego przykładem są płyny Borygo.

Płyn Borygo Start – ma kolor niebieski i jest płynem niskokrzepnącym. Zawiera substancje antykorozyjne, stabilizatory i środki przeciwapienne, przez co doskonale chroni wszystkie elementy układu chłodzenia silników spalinowych, również te wykonane z aluminium.

Płyn Borygo Premium – jest to płyn o przedłużonej żywotności, który zapewnia skuteczną ochronę przez okres aż 5 lat układów chłodzenia wykonanych z miedzi, aluminium i innych stopów.

Płyn Borygo Eko – jego zielony kolor oznacza nietoksyczność, która wynika z zastosowania w nim glikolu propylenowego o wysokiej czystości. Jest to produkt bezpieczny dla środowiska naturalnego (ulega biodegradacji) i jednocześnie zapewniający długą, bo 5-letnią ochronę dla układu chłodzenia. O jego wysokich walorach ochronnych świadczy również obecność substancji o działaniu antykorozyjnym, antywapiennym oraz antyutleniającym.

Płyn Borygo Alu Formula – jest to najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie produkt z rodziny płynów Borygo, który zapewnia doskonałą ochronę przed korozją, przegrzewaniem i zamarzaniem nawet w ekstremalnie trudnych warunkach.

Płyn Borygo Truck – to specjalny płyn dla samochodów ciężarowych, który dzięki zawartości specjalnych inhibitorów i dodatków nie tylko chroni układ chłodzenia silników spalinowych, ale także przekazuje ciepło do ogrzewania i klimatyzacji auta.

Aby płyn chłodniczy spełniał swoje zadanie, należy go regularnie wymieniać, najlepiej co 3 lata. W tym celu trzeba wcześniej opróżnić zbiornik oraz przepłukać układ chłodzenia w celu pozbycia się starego preparatu. Jeśli konieczne jest jedynie uzupełnienie płynu chłodniczego, najlepszym rozwiązaniem jest dolanie do zbiornika wody. Mieszanie płynów do chłodnicy o różnym składzie i właściwościach może negatywnie wpłynąć na pracę układu chłodzenia, a w konsekwencji także na silnik, który np. może zacząć się przegrzewać. Chcąc uniknąć kłopotów, dobrze jest zawsze wymieniać całościowo płyn na nowy lub trzymać się jednej marki, ponieważ producenci zwykle informują o możliwości mieszania swoich produktów.