Jak wybrać dobry zimowy płyn do spryskiwaczy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy to jeden z niezbędnych sezonowych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. W panujących w Polsce warunkach klimatycznych temperatura powietrza niejednokrotnie w ciągu roku spada poniżej zera, co mogłoby spowodować zamarzanie klasycznych letnich płynów. W konsekwencji większych mrozów o uszkodzenie instalacji spryskiwaczy nie trudno. Zmniejsza się także bezpieczeństwo poruszania po drodze. Jak zatem wybrać dobrej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy? Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Oferta płynów do spryskiwaczy na rynku

Płyny do spryskiwaczy pojazdów na polskim rynku są produktami sezonowymi. Letnie, najczęściej na bazie wody mają udoskonalone formuły pd kątem usuwania różnorodnych typów zanieczyszczeń. Wersje zimowe płynów musi cechować dodatkowo odporność na zamarzanie w określonych ujemnych temperaturach. Jeszcze do niedawna zimowe płyny do spryskiwaczy mogły zawierać w składzie toksyczny alkohol metylowy, przez co wybór był szerszy. Obecnie dozwolone jest stosowanie jedynie alkoholu etylowego, co podnosi ceny produktów na rynku. Produkt w niskiej cenie może mieć słabszą jakość, mocno nieprzyjemny zapach lub słabe właściwości. Dostępne są także płyny w postaci koncentratów.

Skład dopasowany do potrzeb użytkownika

Płyn do spryskiwaczy – jaki wybrać? – to pytanie pojawiające się często tuż przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego i pojawieniem się pierwszych przymrozków. Ważne jest określenie wymogów, jakie stawia się produktowi:

  • temperatury zamarzania – krystalizajcji,
  • zapachu,
  • koloru,
  • dodatkowych właściwości pomagające usuwać zanieczyszczenia z szyb, chronić,
  • ceny w przeliczeniu na litr,
  • rodzaju opakowania, wygody aplikacji, obecności lejka,

Kierowanie się jedynie ceną przy wyborze nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Najtańsze produkty mają bardzo często nieakceptowalny, intensywny zapach alkoholu. Również chemiczne dodatki zapachowe nie zawsze odpowiadają wszystkim użytkownikom. Podczas stosowania zapach może być bardzo uciążliwy. Jeżeli pojazd, do którego ma być wykorzystany płyn, będzie użytkowany w ekstremalnie niskich temperaturach, należy szczególną uwagę przyłożyć do weryfikacji temperatury zamarzania produktu.

Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy

Warto pamiętać o sezonowej wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. W polskich warunkach klimatycznych powinno to nastąpić najlepiej z początkiem jesieni, w szczególności w przypadku gdy pojazd nie jest garażowany, a w rejonie potrafią pojawiać się duże przymrozki. Wymiany płynu warto dokonać w całości, usuwając resztki płynu letniego. Pozwoli to zapewnić najlepsze właściwości użytkowe.